• Medzníky druhej svetovej vojny - okresná súťaž

18.4.2024 sa v CVČ v Starej Ľubovni uskutočnilo okresné kolo dejepisnej súťaže základných škôl a osemročných gymnázií s názvom Medzníky druhej svetovej vojny.

Cieľom tejto súťaže je prehlbovať, rozširovať a upevňovať v povedomí mládeže vedomosti o Slovenskom národnom povstaní a boji proti fašizmu; pripomenúť si 80. výročie SNP a 79. výročie ukončenia 2. svetovej vojny, budovať úctu mladej generácie voči obetiam fašizmu.

• Strunové hudobné nástroje

Dňa 17.4.2024 sa v našej škole na hodinách hudobnej výchovy uskutočnil výchovný koncert pre žiakov 5. a 6. ročníka. Pán učiteľ Mgr. Peter Jendrichovský zo ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni žiakom predstavil strunové hudobné nástroje a oboznámil ich so štýlovými obdobiami hudby. Do programu sa zapojili aj žiaci našej školy. Zahrali pre svojich spolužiakov skladby, ktoré si pre nich pripravili. Spoločne si aj zaspievali a z koncertu odchádzali plní radostnej energie. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

• Lesná škôlka - zážitkové učenie

Hneď na začiatku tematického týždňa v MŠ pod názvom „Štebotavé kráľovstvo“ nás 15. apríla v našej MŠ navštívili SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA“. Vo svojom vystúpení umožnili deťom vnímať prírodu všetkými zmyslami. Ukážky kôry stromov, srsti zvierat a parohov si preskúmali aj prostredníctvom montessori aktivít. Zážitkové aktivity boli striedané s veselými hrami. Operených kamarátov pozorovali úplne zblízka a mali ich možnosť pohladkať, počúvať zvuky, ktoré vydávajú. Odvážnym poskakoval po čiapkach sokol. Super zážitok pre všetkých bolo, keď sova prelietala ponad hlavy. Na záver vystúpenia čakalo na deti prekvapenie. Svoju krásu krídel predviedol 3,5 kg orol. Pán Hubert a Juraj nás ubezpečili, že žiadnemu zvieratku nebolo ublížené a všetky veci z ukážok im boli darované. Viac z tohto zážitkového učenia „Lesná škôlka“ si môžete pozrieť v našej galérii.

• Deň Zeme - jarné upratovanie

Deň Zeme je medzinárodným sviatkom, ktorý si pripomíname 22. apríla. V tento deň i v celom mesiaci sa konajú rôzne podujatia, ktoré upozorňujú na zhoršujúci sa stav životného prostredia a podporujú ekologické správanie sa ľudí. My sme využili krásne slnečné počasie, vyhrnuli sme si rukávy a spoločne sme sa pustili do upratovania areálu školy i našej obce. Učebnice, perá, zošity sme vymenili za pracovné rukavice, hrable, metly, lopaty... Aktivita sa vydarila, každý mal príjemný pocit z dobre vykonanej práce. Veď posúďte sami.

• Voda je vzácny dar

Voda je nevyhnutnou súčasťou života na Zemi. Bez vody by neexistovali ľudia ani zvieratá a človek vydrží bez nej len tri dni. Piť však môžeme len takú vodu, ktorá je pitná. To znamená, že je čistá. Preto si ju musíme vážiť, šetriť a nesmieme ju znečisťovať. Viete ako ľudia znečisťujú vodu? Napríklad tak, že odhadzujú smeti do riek a morí. Najviac jej škodia plasty. Tie nielenže znečisťujú vodu, ktorá slúži nám ľuďom, ale zabíjajú aj ostatné živočíchy. Čo môžeme urobiť, aby sme mali dostatok tejto vzácnej tekutiny? Prestaňme odhadzovať odpadky do prírody! Len tak môže zostať živý človek, zvieratá aj naša Zem. Voda je vzácny dar a škôlkari jej venovali týždeň od 18. – 22.3.2024 rôznymi aktivitami. Výsledok ich tvorenia môžete vzhliadnuť vo vstupnej chodbe MŠ. Fotodokumentácia pri príležitosti DŇA VODY svedčí o tom, že z niektorých detí nám rastú zanietení environmentalisti.

• Košická žiacka liga

V sobotu 23.03.2024 vyvrcholila posledným kolom Košická žiacka liga, z ktorej neodišla naprázdno ani naša škola. Po účasti na turnajoch od Popradu, Kežmarku, Lipian až po Košice si náš šachový krúžok odniesol pohárové umiestnenie vo svojich kategóriách vďaka Dominike Barlíkovej a Tomášovi Reľovskému. Ešte nás čaká ukončenie Ligy mládeže Spiša. Držíme našim hráčom všetky prsty!

• Ako bolo v ROZPRÁVKOVE

Odpoveď detí materskej školy je jednoznačná. „Bolo tam úžasne!“ Stretli tam Snehulienku a sedem trpaslíkov, tri prasiatka, Červenú čiapočku aj Pampúšika. Na konci tohto týždňového výletu od 04.– 08. marca v ROZPRÁVKOVE stretli aj Janíčka a Marienku a ochutnali medovníčky z chalúpky. Okrem týchto knižných postavičiek tam boli aj hrdinovia nových televíznych rozprávok a fantazijných príbehov, ktoré kostýmovo stvárnili deti s maskami z domu. Ku škôlkarom zavítala aj včielka Maja. V čitárni našej školy ich naučila ako taká detská kniha s rozprávkami vzniká. Spolu so včielkou si osvojovali pravidlá správnej manipulácie s ňou. Ciele tohto projektového učenia sa hrou boli rôznorodé. Objaviť nádheru klasických rozprávok, rozvíjať predčitateľskú gramotnosť, dramatický prejav, vyjadrovanie a ďalšie. Podporte nás v tom rodičia a poďme "odlepiť" deti od TV a nadobudnúť u nich trvalý a pozitívny vzť

• Šaliansky Maťko 2024 - okresné kolo

V stredu 21.februára 2024 sa konalo v Centre voľného času v Starej Ľubovni okresné kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Do súťaže bolo prihlásených 40 recitátorov, ktorí súťažili v 3 kategóriách (2. - 3. ročník ZŠ, 4. - 5. ročník ZŠ, 6. - 7. ročník ZŠ). Svoje recitačné schopnosti predviedli aj Nikola Dziaková z 5. B a Ester Rusiňáková z 5. A triedy.

• Konzultačné hodiny v ZŠ

Milí rodičia žiakov ZŠ, aj v tomto školskom roku môžete využiť osobné stretnutie v čase konzultačných hodín pedagogických a odborných zamestnancov základnej školy na poradenstvo a odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním vašich detí. Sme tu pre vás každú prvú stredu v mesiaci od 13.00 do 15.00 hod. v priestoroch základnej školy.

Sobota 20. 4. 2024

• ŠKOLA Z NEBA

• 360-stupňová videomapa ponúka letecké zábery našej základnej školy s materskou školou technológiou virtuálnej reality, ktorá vám zaručí jedinečný zážitok.

Videomapu nájdete tu.

• Mapa

• Základná škola s materskou školou
        • základná škola: 052/4369731, 0910 40 40 70